درباره


معرفی

فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی گروه مهندسی عمران از سال 1355 آغاز گردیده و از نخستین گروه‌هایی است که از ابتدای فعالیت دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نموده است. این گروه در زمینه‌های آموزشی و تحقیقاتی دارای رشد کمی و کیفی قابل توجهی بوده و نقش موثر آن و فارغ‌التحصیلانش در توسعه و آبادانی بسیار چشم گیر بوده است.
این گروه هم اکنون در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش‌های سازه، سازه‌های هیدرولیکی، خاک و پی و راه و ترابری پذیرش دانشجو دارد.
تعداد اعضای هیأت علمی این گروه مجموعاً 18 نفر بوده که از این تعداد  7 تن از آنان استاد، 4 تن دانشیار و 4 تن استادیار می‌باشند.


هدف از رشته و کاربرد آن در جامعه

هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمانی، راه‌سازی، پل‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و غیره مسئولیت طرح، محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند.

«مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور است. یعنی هرچیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابرات، ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش و نیروگاه‌های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد.»

«مهندسی عمران طیف بسیار وسیعی از کارها را در بر می‌گیرد. یعنی اگر بخواهیم ساختمان، پل، برج، تونل، راه، سیلو و یا شبکه‌های فاضلاب بسازیم در آغاز به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن یک اصل در مهندسی عمران است.»

۱) محاسبه، ساخت و اجرا و تا حدودی طراحی ساختمان‌های مختلف مسکونی، اداری و صنعتی اعم از آجری، بتنی و فولادی، نظیر ساختمان‌های مسکونی ویلایی، چندطبقه، آپارتمان‌ها و برج‌های بلند و هم‌چنین کارهای ساختمانی اداره‌ها، مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی، ساختمان‌ها و مراکز ورزشی، تالارهای اجتماعات و غیره.

۲) طراحی، محاسبه و اجرای راه‌ها و جاده‌های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و روستاها اعم از: راه‌های شوسه، راه‌های آسفالته، بزرگ‌راه‌ها و نیز راه‌آهن (شامل مسیریابی، پیاده کردن مسیر، زیرسازی و روسازی)

۳) ساخت و اجرا و در مواردی طراحی و محاسبه انواع پل‌های بتنی و فلزی با دهانه‌ها و ابعاد و شکل‌های متفاوت نظیر: پل‌های داخل شهری و روگذرها، پل‌های خارج شهری و جاده‌ها.

۴) اجرای سدهای مختلف خاکی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تأسیسات وابسته نظیر تونل یا کانال انحراف آب رودخانه (جهت اجرای عملیات کارگاهی در ضمن ساخت سد)، تأسیسات آبگیری از سد و کنترل ارتفاع آب در پشت سد و غیره.

۵) اجرای کارهای مربوط به سامان‌دهی رودخانه‌ها.

۶) طراحی، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب اعم از انواع کانال‌های تحت فشار و یا کانال‌های با سطح آزاد آب که به‌منظور انتقال آب از سدها و دریاچه‌ها و غیره برای مصارف کشاورزی، شرب و صنعتی به منطقه‌های مورد نیاز و نیز جهت انتقال آب از تصفیه‌خانه‌های آب به مخازن آب و از آن‌جا به مناطق مصرف، ساخته می‌شوند.

۷) ساخت تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب شامل: ساختمان‌ها و تأسیسات مربوط، محوطه‌سازی و غیره.

۸) طراحی، محاسبه و ساخت شبکه‌های آب‌رسانی به منطقه‌های شهری و برون‌شهری جهت تأمین آب شرب مورد نیاز افراد و تأسیسات مربوط نظیر: مخازن آب، لوله‌کشی، انشعابات، و غیره.

۹) طراحی، محاسبه و ساخت شبکه‌های جمع‌آوری و دفع آبهای سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابان‌ها و سایر منطقه‌های شهرها و شهرک‌ها و هم‌چنین شبکه‌های جمع‌آوری و دفع فاضلاب‌های خانگی و صنعتی و انتقال آن‌ها به خارج از شهر و تصفیه‌خانه‌ها.

۱۰) انجام بسیاری از کارهای نقشه‌برداری که برای کارهای ساختمانی مختلف نظیر: راه‌سازی، سدسازی، و غیره مورد نیاز است؛ و هم‌چنین تا حدودی کارهای نقشه‌کشی طراحی و معماری.


دورنمای شغلی فارغ التحصیلان

مراکز مختلفی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در فعالیت‌های عمرانی نقش دارند که هر یک به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته می‌کنند.

وزارت‌خانه‌های مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی و نیرو به‌صورت گسترده‌تر و سایر وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها، سازمان‌ها، مراکز دولتی و خصوصی نظیر: وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، کشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی، بانک‌ها و غیره به‌صورت مستقیم برای کارهای عمرانی خود مثل طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن، شرکت‌های مختلف مهندسان مشاور که در کشور به‌صورت گسترده وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند؛ هم‌چنین شرکت‌های ساختمانی و راه‌سازی دولتی و خصوصی که در اجرای این طرح‌ها فعالیت دارند، تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان رشته عمران را استخدام می‌کنند.

اصولا مهندس عمران شانس کاری زیادی دارد چون در طراحی و ساخت بسیاری از کارهای عمرانی مانند راه‌ها، پل‌ها، سدها، سازه‌های دریایی برای سکوهای نفتی، آشیانه‌های هواپیما و خانه‌های مسکونی مقاوم در مقابل زلزله‌، مهندسین عمران حضوری فعال دارند. متخصصانی که یا در دفترهای مشاوره به طراحی پروژه‌های فوق می‌پردازند و یا مجری کارهای عمرانی مذکور بوده و به کیفیت اجرای آن‌ها نظارت دارند.

البته باید توجه داشت که هر دانشجوی مهندسی عمران نمی‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی داشته باشد. بلکه باید در دوران تحصیل به‌دنبال پژوهش، تحقیق و یادگرفتن باشد نه این که تنها واحدهای دانشگاهی را پاس کند و یا حتی به فکر یک معدل خوب دانشگاهی باشد. چون شرکت‌های عمرانی خصوصی و دولتی به‌دنبال یک نیروی کارآمد هستند نه یک شاگرد اول دانشگاه.